Sürdürülebilirlik Nedir?

Categories Nedir
0

Sürdürülebilirlik, sistemin kendi temel özelliklerini koruyarak devamının, doğal yollardan sürdürülebilmesidir. Kısaca tanımlamak gerekirse, daimi surdurulebilirlik Sürdürülebilirlik Nedir?olma yeteneğidir. Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Komisyonu’ nun tanımına göre: “İnsanlık, gelecek kuşakların gereksinimlerine cevap verme yeteneğini tehlikeye atmadan, günlük ihtiyaçlarını temin ederek, kalkınmayı sürdürülebilir kılma yeteneğine sahiptir.”

Sanayileşme, kentleşme, göç, kitlesel üretim, tüketimi aşırı özendiren pazarlama yarışı, tüketim ekonomisi sonucunda insanlık belli bir refah düzeyi yakalamış fakat plansız ve kontrolsüz yapılan bu gelişmeler ile çevre kirliliği sorunları, küresel ısınma, ekolojik dengenin bozulması, su ve enerji kaynaklarının azalması gibi sorunlar da dünyayı tehdit etmeye başlamıştır. Küresel tehditler yüzünden sanayileşme, kentleşme ve kalkınma insanlık adına sürdürülemez bir hale doğru gitmektedir.

Sürdürülebilirlik kavram olarak bir şeyler üretirken kendini ve çevresini tüketmeyen, yenilebilir ve gelecek kuşakların yaşam hakkını ve ortamını koruyan bir olgudur.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Sürdürülebilirlik Nedir?, 6.0 out of 10 based on 1 rating

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


3 − iki =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>